Стародавні задачі

Папірус Ахмеса

Стародавні єгиптяни були не тільки досвідченими будівельниками пірамід, а й чудовими математиками. Доказом цього є давньоєгипетський папірус, автором якого був якийсь Ахмеса. Як з'ясували дослідники-єгиптологи, папірус Ахмеса - копія дуже стародавнього математичного збірника, складеного за часів фараона Аменемхета III (приблизно 1853-1806 рр. до н.е.).

Звучить вона приблизно таким чином: 100 мір хліба потрібно розділити між п’ятьма чоловіками таким чином, щоб другий отримав на стільки ж більше ніж перший, на скільки третій отримав більше другого, четвертий більше третього і п'ятий більше четвертого. Крім того, двоє перших мають отримати в 7 разів менше трьох інших. Скільки потрібно дати кожному?

Завдання про переправу

Не тільки стародавні єгиптяни вправлялися у розв’язуванні завдань на кмітливість. Історики виявили книгу, написану латиною, під назвою «Завдання для розвитку молодого розуму». Ірландський богослов, вчений і просвітитель Алкуин, що жив в IX столітті, зібрав у книзі 53 завдання. Пропонуємо одну з них - настільки «бородату», що її знають школярі в усьому світі.


Печатка царя Соломона

На гробниці мудрого легендарного біблійного царя Соломона нащадки зобразили знамениту печатку правителя. Спробуйте порахувати, скільки рівносторонніх трикутників зображено на печатці.

Лінія часу ознайомить вас з хронологією математики

Натискай тут

Всебічний розвиток будь-якої науки неможливий без глибокого аналізу її історії. До минулого звертаються з різних причин.Лейбніц, наприклад, застерігав, що хто хоче обмежитися сучасним без знання минулого, той ніколи не зрозуміє сучасного. Історія математики має особливу привабливість. Задачі й теореми, доведені сотні і тисячі років тому, захоплюють нас своєю красою, витонченістю логічних міркувань так само, як захоплювали всі попередні покоління.


Коментарі